Shabti Fragment
82-28-184.2
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-184.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a faience shabti. Arms and torso only. Possibly originally connected with 82-28-184.3. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 1.8 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 232-1331 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.