Figurine Fragment
82-28-183
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-183 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a ceramic Bes statuette. Head and feet missing. Hollow construction. Front depicts Bes' large belly, with his hands on his knees. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 3.8 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 140-1239 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.