Flake
82-28-178.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-178.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Flint |
| Description | Flake of flint. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 60-1159 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.