Wood Fragment
82-28-176.2
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-176.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of wood, flattened on two sides, with a knot in the middle. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 46-1145 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.