Coffin Fragment
82-28-176.1
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-176.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Fragment of a wooden face from a coffin. A portion of the lips and cheek from the right side of the face is preserved. Insect damage on the back. Small fragments of plaster still adhering. |
| Height | 7.7 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Depth | 3.3 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 46-1145 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.