Shabti
82-28-181
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-181 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Mud |
| Description | Two joining fragments of an unfired, mold-made, mud shabti. Hands crossed over chest, modeled tools. No decoration. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 6 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 42-1141 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.