Shabti
82-28-170
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-170 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic, mold-made shabti. Indistinct facial detail. Molded tools. Surface retains traces of blue paint. |
| Height | 4.8 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Depth | 1.1 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 115-1214 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.