Figurine Fragment
82-28-168
From: Egypt | Abydos
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 82-28-168 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Site Name | Abydos |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Fragment of a bronze Osiris figurine. Surface heavily corroded. Head and legs missing. Chin and false beard visible at the top, arms crossed over the chest. |
| Height | 2.2 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Expedition to Abydos, Egypt; David O'Connor and William Kelly Simpson, 1982 |
| Other Number | 145-1244 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.