| Object Number | L-55-212 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Period | Eighteenth Dynasty | Thutmose III (uncertain) | Thutmose IV (uncertain) | New Kingdom |
| Date Made | 1479-1390 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone | Pigment |
| Technique | Inscribed |
| Iconography | Man | Stela | Sun Hymn |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Kneeling Stelaphorous statue of Hednakht who is shown wearing a long kilt belted at the waist. Hednakht holds a stela inscribed with 9 lines of text (broken). Much of the original pigment is intact |
| Height | 34.6 cm |
| Width | 11.8 cm |
| Depth | 20 cm |
| Other Number | None - Philadelphia Museum of Art Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




