Shawabti
E11169.5
From: Egypt | Nubia | Aniba
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E11169.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Aniba |
| Locus | An31 |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty | Nineteenth Dynasty |
| Date Made | 1539-1190 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Glaze lost, but of green faience. Of "Roka." |
| Height | 11.2 cm |
| Width | 3.6 cm |
| Depth | 1.6 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Junior Expedition to Nubia, Aniba; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1911 |
| Other Number | E11169E - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




