Mancala Board
2015-22-154
From: Sri Lanka | Kandy
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-154 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sri Lanka | Kandy |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Sofa |
| Description | Mancala board in the form of a sofa with a two by seven hole configuration. |
| Height | 12.8 cm |
| Length | 43.3 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 180 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




