Mancala Board
2015-22-152
From: Sri Lanka | Kandy
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-152 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sri Lanka | Kandy |
| Period | 19th Century |
| Date Made | 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Human Figure |
| Description | Mancala board with male figure in sarong in the center with a two by seven hole configuration and two end wells. |
| Height | 5 cm |
| Length | 27 cm |
| Width | 14.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 177 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




