Mancala Board
2015-22-150
From: India | Kerala | Kochi
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-150 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Kerala | Kochi |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Mancala board with wheels and a two by seven hole configuration. |
| Height | 9.3 cm |
| Length | 38.7 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 172 - Collector Number | 53A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




