Lid
2015-22-149.2
From: India | Kerala | Kochi
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-149.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Kerala | Kochi |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Paint |
| Iconography | Bird |
| Description | Lid for mancala board with tablan game on the top and strategy war games (lau kata kati, cows and leopards, and kaooa) on the bottom. The mancala board inside has a two by seven hole configuration. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 55 cm |
| Width | 16 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 171 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




