Game Board
2015-22-149.1
From: India | Kerala | Kochi
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-149.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Kerala | Kochi |
| Period | 20th Century |
| Date Made | 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Tablan game box with a mancala board (pallanguzhi) inside with a two by seven hole configuration. The bottom has a board for Nine Men's Morris. |
| Height | 5 cm |
| Length | 51.1 cm |
| Width | 16.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 171 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




