Mancala Board
2015-22-147.2
From: India | Kerala | Kochi
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-147.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Kerala | Kochi |
| Period | 19th Century | 20th Century |
| Date Made | Late 19th Century - Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Description | Base for a mancala board with a marble top. |
| Height | 7.4 cm |
| Length | 49 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 169 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




