Mancala Board
2015-22-147.1
From: India | Kerala | Kochi
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 2015-22-147.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Kerala | Kochi |
| Period | 19th Century | 20th Century |
| Date Made | Late 19th Century - Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Marble | Paint |
| Inscription Language | Tamil Language |
| Description | Early example of a mancala board (pallankuzhi) with a marble top and a two by seven hole configuration with two center wells. There is an inscription in Tamil in the middle which reads: Azha. Mu. These are most likely initials. |
| Height | 4 cm |
| Length | 45.6 cm |
| Width | 22.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 169 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




