| Object Number | 2015-22-145 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early to Mid-20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Brass |
| Iconography | Flower |
| Description | Mancala board with wheels and a two by seven hole configuration and two center wells. |
| Height | 9 cm |
| Length | 38 cm |
| Width | 35.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 165 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




