| Object Number | 2015-22-143 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 19th Century | 20th Century |
| Date Made | Late 19th Century - Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Fish |
| Description | Mancala board in the shape of a fish with a two by seven hole configuration. |
| Height | 7 cm |
| Length | 44 cm |
| Width | 11.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 162 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




