| Object Number | 2015-22-142 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 20th Century |
| Date Made | Early to Mid-20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Fish |
| Description | Mancala board in the shape of a pike or barracuda with a two by seven hole configuration. |
| Height | 6 cm |
| Length | 57.4 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 160 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




