| Object Number | 2015-22-141 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India |
| Period | 18th Century | 19th Century |
| Date Made | 18th Century - 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Brass (uncertain) | Bronze (uncertain) |
| Iconography | Floral |
| Description | Mancala board with a two by seven hole configuration plus two center endwells. Early example of bronze Indian Pallanghuli gameboard. Top Only. Holes for mounting on sides. |
| Height | 2 cm |
| Length | 38.6 cm |
| Width | 25.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 159 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




