Game Board
Mancala Board
2015-22-139
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-139 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Long flat mancala board of light-colored wood: 2 X 9 plus two end cups. Ends of board and end cups lotus-shaped. Carved scroll or leaf decorations under cup at one end. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 81.4 cm |
| Width | 13.4 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 157 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




