Game Board
Mancala Board
2015-22-138
From: Indonesia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-138 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Long wooden mancala board: 2 X 9 plus two larger end cups. Top surface, insides of cups, and sides painted bright blue (largely worn off). One end cracked, reinforced with small piece of wood added to bottom. |
| Height | 6.6 cm |
| Length | 80.7 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 156 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




