Game Board
Mancala Board
2015-22-136
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-136 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Long boat-shaped wooden mancala board with raised, pointed ends: 2 X 9 plus two larger end cups. Dark, polished, plain. |
| Height | 8.4 cm |
| Length | 79 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 153 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




