Game Board
Mancala Board
2015-22-135
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-135 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Paint | Gilt |
| Description | Long wooden mancala board with large scroll ends, resting on rectangular base: 2 X 9 plus two larger end cups. Sides carved with large central flowers flanked by scrolls and leaves. Base also decorated with scrolls and leaves. Along the top, between the cups, a line of eight small flowers. Entirely painted and gilded: red and gold. Paint flaking, especially on ends. |
| Height | 19.3 cm |
| Length | 88.4 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 152 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




