Game Board
Mancala Board
2015-22-134
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-134 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Gilt |
| Description | Wooden mancala board with graceful scrolled ends: 2 X 9 plus two larger end cups. Carved and gilded decorative elements on sides, at top and along bottom. Four-petalled flowers in top scroll ends. |
| Height | 18 cm |
| Length | 80 cm |
| Width | 14.9 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 151 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




