Game Board
Mancala Board
2015-22-132
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-132 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Phillippines |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Rectangular wooden mancala board with slightly raised ends: 2 X 4 plus two end cups (in raised ends). Around and between the rows of 4 cups, lines of small carved darts. On the sides, five carved groupings of scrolls (stylized leaves?). Very heavy. |
| Height | 10.6 cm |
| Length | 67.5 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 148 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




