Game Board
Mancala Board
2015-22-131
From: Phillippines
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Phillippines |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Rectangular wooden mancala board with raised ends: 2 X 8 plus two triangular end cups. Body and top surface painted yellow. Ends and sides decorated with carved and painted scrolls in red, green, and yellow. |
| Height | 17.7 cm |
| Length | 89.5 cm |
| Width | 14.4 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 147 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




