Game Board
Mancala Board
2015-22-130
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-130 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Palm Wood |
| Description | Wooden mancala board: 2 X 7 plus two end cups. Single piece of wood with roughly scroll-shaped ends, carved in such a way as to appear, from the top, to be two nested L-shaped pieces. |
| Height | 7 cm |
| Length | 77.5 cm |
| Width | 16.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 146 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




