Game Board
Mancala Board
2015-22-129
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Lacquer |
| Description | Flat wooden mancala board: 2 X 7 plus two end cups. Body and interiors of cups covered in bright red lacquer. Top surface, between cups, laquered black with gold floral and leaf designs. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 64.9 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 145 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




