Game Board
Mancala Board
2015-22-126
From: Indonesia | Borneo
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-126 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Borneo |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Borneo Ironwood |
| Description | Very long, narrow, wooden mancala board: 2 X 12 plus four end cups. At one end an extension with a crocodile carved in relief. One the bottom and sides, scratched designs and various realistic images: a scorpion, a man hunting a horned animal with dog and spear, a figure with raised arms flanked by two dragons. |
| Height | 9.5 cm |
| Length | 135.3 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 142 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




