Game Board
Mancala Board
2015-22-122
From: Indonesia | Sumba
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-122 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Sumba |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat oval wooden mancala board: 2 X 7 plus two end cups. Projecting from the ends two human heads carved in the round: one male, one female (with chignon). On the sides, in relief, lozenge designs and (on one side) two horses and (on the other) two turtles. |
| Height | 14.7 cm |
| Length | 89.3 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 137 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




