Game Board
Mancala Board
2015-22-121
From: Indonesia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-121 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia |
| Date Made | 19th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Paint | Gilt | Kaolin |
| Description | Wood mancala board, painted white: 2 X 7 plus two large end cups. Ends supported by crouching lions. In the center two drawers (one now missing) to hold playing pieces. Flowers carved in relief between cups; sprays of leaves on front of the drawer that is present. Wood mancala board, painted white: 2 X 7 plus two large end cups. Ends supported by crouching lions. In the center two drawers (one now missing) to hold playing pieces. Flowers carved in relief between cups; sprays of leaves on front of the drawer that is present. |
| Height | 15.8 cm |
| Length | 91.5 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 136 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




