Game Board
Mancala Board
2015-22-120
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-120 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat wooden mancala board: 2 X 9 cups, plus two end cups. Four straight splayed legs. At one end a crowned male human head on the neck of a serpent (?), at the other a coiled tail. |
| Height | 24.6 cm |
| Length | 88 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 135 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




