Game Board
Mancala Board
2015-22-119.1
From: Indonesia | Java
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-119.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java |
| Date Made | Late 19th-Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Boat-shaped wooden mancala board with pointed, slightly raised ends: 2 X 11 cups, plus 2 endcups. Resting on a pair of scaled serpents. |
| Height | 18.5 cm |
| Length | 93.5 cm |
| Width | 17.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 134 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




