Game Board
Mancala Board
2015-22-118
From: Indonesia | Timor | Timor Laut
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Timor | Timor Laut |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat wooden mancala board: 2 X 6 cups, plus 2 endcups. Supported by four short legs. A projection at each end carved as a human face, with straight brow and nose. Very heavy. Collected in the Tanimbar Islands (Timor Laut). |
| Height | 6.5 cm |
| Length | 82.1 cm |
| Width | 29.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 133 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




