Game Board
Mancala Board
2015-22-117
From: Indonesia | Java | Surakarta
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2015-22-117 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Indonesia | Java | Surakarta |
| Date Made | Late 18th to 19th Century |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Paint | Gilt |
| Description | Wooden mancala board: 2 X 9 cups, plus 2 endcups. At each end an upright crowned Javanese-style dragon head. Painted and gilded. Collected in Surakarta. One leg separated from board. |
| Height | 38.4 cm |
| Length | 108 cm |
| Width | 17.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 132 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




