Game Board
Mancala Board
2015-22-116
From: Africa | Nigeria (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-116 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Africa | Nigeria (uncertain) |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Tortoise-shaped folding board held together with metal hinge. Deep incised lines carved throughout board to form texture of tortoise shell. When open - six large playing cups and two smaller endcups carved inside. Head, tail and feet caved on base. |
| Height | 10 cm |
| Length | 51 cm |
| Width | 29 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 131 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




