Game Board
Mancala Board
2015-22-114.1
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Africa | Nigeria (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-114.1 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Africa | Nigeria (uncertain) |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board carved of wood; block shaped; supported by eight human figures (four figures on each side) yellow and red paint in crevases of figures, some figures separated by post/uprights. Images of snake at end of long side of game board - Ouroboros (snake eating tail) symbol and snake being held by human figure. Human head projecting from one end of board. Band of interlace design separates playing pockects. |
| Height | 15.3 cm |
| Length | 65 cm |
| Width | 32.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 129 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




