Game Board
Mancala Board
2015-22-113
From: Africa | Nigeria (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-113 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Africa | Nigeria (uncertain) |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board carved of wood; block shaped; Human head projecting from one end of board. Body of board is painted black, supported by four figures (unpainted?) - male and female on each sided separated by maltese style cross (two arms of cross painted black); male figures have raised arms supporting board; female figures hands are cupping breasts. Playing pockets bisected by decorated band of alternating gemetic shapes - six rectangles and five diamonds. Two of the diamonds have cross hatching. |
| Height | 15.1 cm |
| Length | 62.5 cm |
| Width | 18.2 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 128 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




