Game Board
Mancala Board
2015-22-110
From: Africa | Nigeria (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Africa | Nigeria (uncertain) |
| Date Made | 19th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. scallop shaped board; twelve deep round playing pockets bisected by interlacing band. Projection in the shape of a human head at one end of board. Flat base. |
| Height | 7 cm |
| Length | 71.2 cm |
| Width | 19.8 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 125 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




