Game Board
Mancala Board
2015-22-107
From: Africa | Nigeria (uncertain)
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Yoruba |
| Provenience | Africa | Nigeria (uncertain) |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Game board made of wood. Scallop-shaped board on flat base with a handle/projection on one end of board. Twelve deep playing pockets. |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 55.3 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 122 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




