Game Board
Mancala Board
2015-22-105
From: Tanzania
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Paint |
| Description | Configuration: 4 x 8 Game board made of wood. Table-shaped board with pedestal; painted red along boarders of board. Thirty-two playing pockets carved in relief; deep grooves cut into two sides of board. |
| Height | 14 cm |
| Length | 66.9 cm |
| Width | 39.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 120 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




