Game Board
Bao Game Board
Mancala Board
2015-22-103.2
From: Tanzania | Lake Nyassa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-103.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania | Lake Nyassa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Configuration: 4 x 8 +1 Endwell Game board made of wood. Bao game board. Fish-shaped folding board.Incised lines form the fish fins, gils, mouth and eyes. Total of 32 playing pockets, 16 pockets on each side of board. 2 endwells form the head of fish. |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 80.3 cm |
| Width | 28.1 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 118 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




