Game Board
Bao Game Board
Mancala Board
2015-22-102
From: Tanzania
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 8 Game board made of wood. Bao game board. Rectangular shaped board with thirty-two playing pockets; thirty round pockets and two square pockts. Two horizontal lines incised between each row and along boarder. Handle projecting from one end of board. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 86.8 cm |
| Width | 41.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 117 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


