Game Board
Bao Game Board
Mancala Board
2015-22-101
From: Tanzania
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-101 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Tanzania |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 4 x 8 Game board made of wood. Bao game board. Rectangular shaped board with thirty-two playing pockets; thirty round pockets and two square pockets. Boarders are incised with several rows of triangular degsign. Flat base. |
| Height | 3.6 cm |
| Length | 67.5 cm |
| Width | 39.7 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 116 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

