Game Board
Mancala Board
2015-22-95
From: Sudan
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-95 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bongo |
| Provenience | Sudan |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 8 Plus Endwell Game board made of wood. Rectangular shaped board with rounded corners. Projection in the shape of a human figure at one end of board. Endwell forms the torso, breasts and human head. Sixteen round playing pockets. Flat base. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 74.6 cm |
| Width | 13.5 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 110 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




