Game Board
Mancala Board
2015-22-89.1
From: Sierra Leone
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-89.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mende (uncertain) | Vai (uncertain) |
| Provenience | Sierra Leone |
| Date Made | 19th to Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood | Metal |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Carved of wood; boat-shaped with two rounded ends and square center stand. Storage compartment in center stand with round opening; arms projecting from sides that support base of game board; circular piece of metal attached (6 nails) to base of stand. Incised decoration throughout. |
| Height | 20 cm |
| Length | 58.4 cm |
| Width | 15.3 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 103 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




