Game Board
Mancala Board
2015-22-88
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Senufo |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early to Mid- 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Scallop-shaped board supported by four legs; twelve square playing pockets. Projection in the shape of female figure on each end of board. Incised geometic designs on side of board. |
| Height | 13.1 cm |
| Length | 78 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 101 - Collector Number | #S24 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




