Game Board
Mancala Board
2015-22-86
From: West Africa
Curatorial Section: African
| Object Number | 2015-22-86 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Senufo |
| Provenience | West Africa |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | Configuration: 2 x 6 Plus 2 Endcups Game board made of wood. Rectangular shaped scallop board supported by four legs. Endcup projections at each end of board. Twelve round playing pockets bisected by ridge. |
| Height | 16 cm |
| Length | 57.6 cm |
| Width | 13.6 cm |
| Credit Line | Gift from the Doug and Risa Polumbaum Collection, 2015 |
| Other Number | 99 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




